Resfințire de biserică la Corni: „Dumnezeu nu se lasă niciodată dator, ci El le răsplătește oamenilor care încearcă să împlinească cuvântul Său”

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 17, 2017   Autor: Tudorel Rusu

Sâmbătă, 16 septembrie 2017, a fost zi de mare sărbătoare şi de o deosebită importanţă istorică pentru enoriaşii Parohiei „Duminica Tuturor Sfinţilor” din localitatea botoșăneană Corni, care au participat în număr mare, alături de numeroşi pelerini, la slujbele religioase săvârşite cu ocazia resfinţirii a bisericii din localitate. IPS Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, a fost prezent la sărbătoarea comunităţii din Corni, alături de un sobor numeros de preoţi şi diaconi, din care a făcut parte și pr. Lucian Leonte, protopop al Protopopiatului Botoşani.

Bătrânii satului, dar şi tineri şi copii l-au întâmpinat, în centrul satului, pe Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, care a fost condus, până în faţa bisericii, într-o caleaşcă trasă de cai, alaiul fiind însoţit de tineri călare, purtând drapele.

După primirea tradiţională cu pâine şi cu sare, a urmat slujba de târnosire. Locaşul de cult a fost sfinţit prin stropire cu apă sfinţită şi prin ungere cu Sfântul şi Marele Mir, iar sfânta masă din altar a fost târnosită, împodobită şi pregătită pentru slujbele cultului divin.

„Ce înseamnă a căuta Împărăția lui Dumnezeu?”

În cadrul Sfintei Liurghii ce a urmat după slujba de resfințire, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei a rostit cuvântul de învățătură, în care a vorbit despre cele trei căi prin care fiecare creștin se poate apropia de Împărăția lui Dumnezeu - apartenența la o parohie, viața de familie și munca cinstită: „Ne spune Mântuitorul: «Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și toate celălalte se vor adăuga vouă». Ce înseamnă a căuta Împărăția lui Dumnezeu? Înseamnă a fi creștin adevărat legat de o biserică, a-ți împlini toate cele necesare față de familia proprie și a lucra și a munci cu cinste. Având peste toate acestea taina rugăciunii ca temelie și liant, putem spune că, în cele din urmă, căutăm Împărăția lui Dumnezeu. Și dacă omul este om al Bisericii, om al familiei sale și al muncii cinstite, toate celălalte i se adaugă lui: și ceva avere, și slujbă, și copii educați și bine crescuți. Dumnezeu nu se lasă niciodată dator, ci El le răsplătește oamenilor care încearcă să împlinească cuvântul Său”.

La finalul slujbei, părintele paroh Radu-Florin Pomparău a primit din partea Mitropolitului Moldovei și Bucovinei distincția „Crucea Sfântul Ierarh Dosoftei”. De asemenea, persoanele implicate în derularea lucrărilor de restaurare și consolidare a bisericii au primit distincții de vrednicie. Printre cei evidențiați s-au numărat primarul comunei Corni, Dorneanu Dorel, care a primit distincția și insigna „Ștefan cel Mare și Sfânt”, doamna preoteasă Mirela Pomparău și doamna preoteasă Silvia Loghin, soția fostului preot de la corni, părintele Ilie Loghin.

Conform tradiţiei, credincioşii s-au închinat în sfântul altar.

Biserica cu hramul „Duminica Tuturor Sfinţilor” din Parohia Corni, judeţul Botoşani, a fost zidită la începutul secolului al XVIII-lea de către boierul Şerban Cănănău, împreună cu soţia sa, Balaşa. Cu trecerea timpului, pictura interioară s-a degradat. Proiectul de restaurare al bisericii a fost făcut de preotul Ilie Loghin, trecut la Domnul între timp, iar lucrările s-au efectuat, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, pe atunci Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, prin strădaniile actualului paroh, pr. Radu-Florin Pomparău, ajutat de consilierii parohiali, prin contribuţia credincioşilor din parohie.

Între anii 2001-2003 s-a decapat la interior biserica, s-a refăcut instalaţia electrică şi s-au înlocuit stranele. Între anii 2003-2006 a fost schimbat acoperişul de tablă, s-a retencuit biserica pe exterior, s-au înlocuit geamurile vechi cu altele noi, s-au confecţionat şi montat uşi noi din lemn de stejar.