Preot paroh Ciubotariu Lucian Marius

Preoți slujitori Octombrie 28, 2014

Născut la data de 16 august 1980 în oraşul Roznov, judeţul Neamţ.

Am absolvit opt clase în anul 1995 în satul natal Slobozia, oraşul Roznov, judeţul Neamţ, după care am fost admis în acelaşi an, la Seminarul Teologic ,,Veniamin Costachi”- Mănăstirea Neamţ, pe care l-am absolvit în anul 2000.

Am urmat cursurile Facultăţii de Teologie Ortodoxă ,,Dumitru Stăniloae”-din Iaşi între anii 2000-2004.

În anul 2004, m-am căsătorit cu doamna preoteasă, Alina, şi împreună avem o fetiţă: Ştefania Gabriela.

În ziua de 8 septembrie 2004 am fost hirotonit diacon, iar mai apoi, în 12 septembrie 2004 am fost hirotonit preot paroh, de către ÎPS Daniel, actualul Părinte Patriarh al BOR, pe seama parohiei ,, Sfinţii Voievozi”-satul Dumbrava Deal, comuna Săvineşti, Judeţul Neamţ.

Din acest an până în prezent, împreună cu enoriaşii parohiei, şi cu cei care ne-au sprijinit moral şi financiar am continuat lucrările de construire şi înfrumuseţare a bisericii satului Dumbrava Deal, începute în anul 1995.

În 2010 am pus piatra de temelie a unei case sociale, la parter, şi parohiale la etaj.

Sperăm ca până în 2014 să primim de la Bunul Dumnezeu puterea de a termina unele finisaje interioare şi exterioare care sunt în execuţie , pentru a putea să ne bucurăm de slijba de sfinţire a Bisericii, care reprezintă o încununare a jertfei enoriaşilor parohiei noastre.

Dumnezeu să ne aibă în paza Sa!

Data hirotonire: 2004-09-12